Další ze zajímavých programátorů od Luboše Rückla na mikropočítače Atmel, který je schopen najednou pracovat se známým AVRprog i s STK500 pluginem od AVR Studia. Podporuje všechny ISP mikropočítače Atmel včetně AT89S51, AT89S52 a AT89S8252. Novinkou je podpora AT89S2051, AT89S4051 a AT89LP4052.
Na webu je možné najít spoustu konstrukcí ISP programátoru pro mikropočítače AVR firmy Atmel. Některé programátory jsou vytvořeny na základě aplikační poznámky AVR910 a využívají tedy program AVRprog. Jiné naopak využívají pro své řízení STK500 plugin AVR Studia a jejich firmware je napsán na základě aplikační poznámky AVR068. Hardware je v obou případech téměř shodný. Biprog je variantou hardware se software, který je schopen pracovat s oběma ovládacími programy. Biprog je řízen mikropočítačem ATmega8 a k počítači se připojuje přes sériový port.
O programátoru a module socket board se dočtete zde.
Hlavní funkce programátoru:
- Automatická změna režimu (AVRISP/AVR910) podle ovládacího programu
- Možnost upgrade firmware pomocí bootloaderu
- Možnost připojit modul socket board (popsaný níže)
- Poslední použitá polarita signálu RESET je uložena v paměti EEPROM a platí i po zapnutí
- Poslední použitá frekvence SCK je uložena v paměti EEPROM a platí i po zapnutí
- Podpora všech ISP mikroprocesorů Atmel včetně AT89S51, AT89S52 a AT89S8252
- Jednostranná, snadno amatérsky zhotovitelná, deska plošných spojů
- Nevyužité porty ATmega8 jsou vyvedeny na konektor a umožňují i jiné využití hardware
Novinka: 17.4.2006 Luboš Rückl aktualizoval web a přidal nový hardware a nový firmware k tomuto programátoru. Programátor teď podporuje známé AT89S2051, AT89S4051 a zanedlouho bude podporovat i AT89LP4052.
Novinka: 29.5.2006 ode dneška programátor podporuje slibované AT89LP4052.
Novou verzi hardware navrhl a realizoval pan Kamil Řezáč. Jedná se o verzi biprogu na USB. Je v ní použit převodník FT232RL od firmy FTDI a využívají se ovladače VCP (virtuální sériový port). Po instalaci ovladačů se s USB biprogem pracuje naprosto stejně, jako se základní variantou pro sériový port. Jedinou výjimkou je snad napájení biprogu a cílové aplikace / CPU (USB biprog je napájen napětím +5V z USB).
Modul socket board
Pokud nechcete programovat přímo v aplikaci, můžete využít "desku patic a zdroj pro AVR ISP programátor" (modul socket board).
Obvyklá konstrukce ISP programátorů je, že nemají zdroj a jsou napájeny z programované aplikace. Problém nastane v okamžiku, kdy je třeba naprogramovat nějaký čip, který ještě není umístěn v žádné aplikaci anebo má být použít v takové aplikaci, kde ISP není možné (anebo nežádoucí) použít. A to je právě důvod, proč Luboš Rückl navrhnul a udělal tento modul, který je možné využít i jiným způsobem než s programátorem biprog, ke kterému je primárně určen.
Modul má vlastní napájení a krystal. Je zde také možnost přepnout mezi krystalem a externím zdrojem hodin realizovaným známým obvodem 555. Konstrukce modulu je finančně nenáročná.