Programátor biprog a modul socket board

Autor: administrator, Téma: Programátory na internetu - zdarma, Napsáno dne: 28. 12. 2005

Další ze zajímavých programátorů od Luboše Rückla na mikropočítače Atmel, který je schopen najednou pracovat se známým AVRprog i s STK500 pluginem od AVR Studia. Podporuje všechny ISP mikropočítače Atmel včetně AT89S51, AT89S52 a AT89S8252. Novinkou je podpora AT89S2051, AT89S4051 a AT89LP4052.Programátor biprog Na webu je možné najít spoustu konstrukcí ISP programátoru pro mikropočítače AVR firmy Atmel. Některé programátory jsou vytvořeny na základě aplikační poznámky AVR910 a využívají tedy program AVRprog. Jiné naopak využívají pro své řízení STK500 plugin AVR Studia a jejich firmware je napsán na základě aplikační poznámky AVR068. Hardware je v obou případech téměř shodný. Biprog je variantou hardware se software, který je schopen pracovat s oběma ovládacími programy. Biprog je řízen mikropočítačem ATmega8 a k počítači se připojuje přes sériový port.

O programátoru a module socket board se dočtete zde.

 

Hlavní funkce programátoru:

Novinka: 17.4.2006 Luboš Rückl aktualizoval web a přidal nový hardware a nový firmware k tomuto programátoru. Programátor teď podporuje známé AT89S2051, AT89S4051 a zanedlouho bude podporovat i AT89LP4052.

Novinka: 29.5.2006 ode dneška programátor podporuje slibované AT89LP4052.

Novou verzi hardware navrhl a realizoval pan Kamil Řezáč. Jedná se o verzi biprogu na USB. Je v ní použit převodník FT232RL od firmy FTDI a využívají se ovladače VCP (virtuální sériový port). Po instalaci ovladačů se s USB biprogem pracuje naprosto stejně, jako se základní variantou pro sériový port. Jedinou výjimkou je snad napájení biprogu a cílové aplikace / CPU (USB biprog je napájen napětím +5V z USB).

 

Programátor je na sériový port Software programátoru běží pod OS Windows

Programátor je na USB port

Programátor biprog

Programátor biprog

Programátor biprog SW

 

 

 

Modul socket board

Pokud nechcete programovat přímo v aplikaci, můžete využít "desku patic a zdroj pro AVR ISP programátor" (modul socket board).

Modul socket board pro programátor biprogObvyklá konstrukce ISP programátorů je, že nemají zdroj a jsou napájeny z programované aplikace. Problém nastane v okamžiku, kdy je třeba naprogramovat nějaký čip, který ještě není umístěn v žádné aplikaci anebo má být použít v takové aplikaci, kde ISP není možné (anebo nežádoucí) použít. A to je právě důvod, proč Luboš Rückl navrhnul a udělal tento modul, který je možné využít i jiným způsobem než s programátorem biprog, ke kterému je primárně určen.

Modul má vlastní napájení a krystal. Je zde také možnost přepnout mezi krystalem a externím zdrojem hodin realizovaným známým obvodem 555. Konstrukce modulu je finančně nenáročná.

Modul socket board pro programátor biprog

Programátor biprog a modul socket board