Mikropočítač či mikrokontrolér [angl. microcontroller] je elektronická součástka nejčastěji v podobě integrovaného obvodu (čipu). Tuto součástku lze naprogramovat, aby prováděla určenou úlohu v elektronickém zapojení. Velké množství výrobců vyrábí různé typy mikropočítačů. S mikropočítači se dnes již setkáte v téměř každém elektronickém zařízení (např. v televizorech, mobilních telefonech, mp3 přehrávačích, automobilech, atd.).

Výhodou použití mikropočítačů je, že dokáží nahradit nesmírně velké a drahé elektronické zapojení složené např. z diskrétních součástek a jednoduchých integrovaných obvodů. Mikropočítač sice v sobě ukrývá podstatně složitější elektronické zapojení, ale díky tomu, že se mikropočítače vyrábí ve velkém množství, se podařilo stlačit jejich cenu na přijatelnou úroveň.

Mikropočítač je někdy nesprávně označován za procesor nebo mikroprocesor [angl. processor, microprocessor]. Procesor je uvnitř mikropočítače a podílí se na výpočtech. Mikropočítač na rozdíl od procesoru je plně soběstačná jednotka, obsahující množství dalších obvodů (např. programovou paměť, porty, atd.).


hlavní stránka - mcontrollers.com